Farma Liblín

Jak to začalo

    Hospodařit začali kdysi již otcovi rodiče, kteří obdělávali pole s několika chladnokrevnými koňmi. Dětí bylo v rodině jako smetí, takže o pomocnou ruku nebyla nouze. Po koňských silách přišla na řadu práce s traktorem Zetor 3011 (odpočívá v garáži) s kabinou s pevnou konstrukcí a tzv. čápem. Časem se od chovu skotu upustilo, chlévy zůstali prázdné.

    S hospodařením jsme nakonec znovu začali v roce 1991 na 9 ha vlastní půdy, po zrekonstruování starého chléva na 7 kusů dojnic a přistavění dalšího chléva na 9 kusů, převážně býků, na výkrm.  Postupně bylo nakoupeno 7 dojnic, pár prasat. O farmu se v té době starali moji rodiče a jako děti nás také nenechali zahálet, práce byla na každém rohu a teď na ty časy moc ráda vzpomínám. Od nevidim do nevidim venku, seno za gatěma, klouzání v senometu...

    V roce 1993, po skončení státního statku, byl uskutečněn pronájem na nyní celkových 107 ha. Se vzrůstající půdou bylo nutno nakoupit odpovídající stroje jak na přípravu půdy tak na sklizeň píce. Po otcově smrti v roce 2007 zůstala hospodařit matka s bratrem, já mám své zaměstnání. 

    V současné době probíhá obnova strojového parku v závislosti na financích. Celkem máme zhruba 20 kusů hovězího, 20 ovcí a prasata již nechováme. Dne 31.3.2012 jsme po 22 letech skončili s produkcí mléka a tím i chovem dojnic, farmu kompletně přebírá a dále bude vést jen bratr, matka odchází do zaslouženého ,,zemědělského,, důchodu.

 

Pár fotografií z dob hospodaření otcových rodičů

  Tohle svážení si jako malá moc dobře pamatuji, na pole se jelo na ,,plaťáku,, a nazpět na zadní sedačce v traktoru nebo tátovi na klíně, občas nás nechal i točit volantem :0) (fotografie převzatá z knihy Lidé, krajina a zemědělství- vyd. ProfiPress, moc hezky provedená)

 Jedna z barevných kousků s tátou na sečce (nerad se fotil) při navážení pytlů s osivem. Dávno tomu...

Strýc s manželkou a dědou při mašinování obilí v době, kdy se ještě sekalo samovazem, vázalo do snopů a stavělo do panáků. I tak jsme v r.91 začínali a i na to si vzpomínám, jen místo koní už táhla stroje modrá ,,třicítka,,.

 

 Vybírání brambor probíhalo vždy s maximálním nasezením všech blízkých příbuzných a pár známých. K obědu byly buřty z ohýnku a pečené brambory z popela. Dnes už brambory nepěstujeme.

TOPlist